Hotel Zamek Ryn
przyjazd
05
lip 2025
wyjazd
06
lip 2025
kup voucher
Hotel Zamek Ryn
Historyczne spotkanie z Satyrą

Historyczne spotkanie z Satyrą

24 lipca 2025

Czwartek

Już 24 lipca 2025 roku zabytkowy dziedziniec Zamku w Rynie stanie się areną niezwykłego wydarzenia – pierwszej w regionie Biesiady Rycersko - Satyrycznej. To unikatowe połączenie klimatu średniowiecznych uczt rycerskich z lekką i dowcipną atmosferą satyry, kabaretu oraz sztuki rysunku na żywo.

W pierwszej części dnia z wieczorną Biesiadą (w godz.13:00 – 15:00 - wstęp wolny ) artyści rysownicy będą tworzyć karykatury, rozbawiając publiczność lekkimi anegdotami i rysunkowym komentarzem rzeczywistości na  zadaszonym dziedzińcu zamkowym.

Wśród zaproszonych gości znajdą się cenieni rysownicy i karykaturzyści:

  • Jarosław Wojtasiński – rysownik z Inowrocławia, słynny satyryk komiksowy. Specjalizuje się w karykaturach i komiksach o błyskotliwych puentach, które niejednokrotnie zaskakują wysublimowanym poczuciem humoru
  • Tomasz Niewiadomski – uznany polski grafik i twórca komiksów (autor postaci Ratman i Nerwolwer). Studiował grafikę w Warszawie, współpracował m.in. z magazynami Nowa Fantastyka, Newsweek Polska czy „Życie”. Jego komiksowe opowieści łączą satyrę z elementami fantastyki.
  • Sergiusz Kaszkowski – doświadczony karykaturzysta i mistrz rysunku na żywo; znany z ilustracji satyrycznych wykonywanych w ekspresowym tempie na imprezach.
  • Robert Mirowski – wybitny rysownik satyryczny, który był uznawany za jednego z najlepszych twórców polskich w latach 90. XX wieku. Jego prace łączą celny komentarz społeczny z lekką ironią.
  • Arkadiusz Maniuk – portretowy karykaturzysta z ponad 30-letnim stażem. Absolwent ASP w Lublinie, od 1997 r. członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK) i od 2011 r. International Society of Caricature Artists (ISCA). Ma na koncie liczne realizacje – od czasopism przez wydarzenia firmowe po festiwale (rysował m.in. dla Newsweeka, firm telekomunikacyjnych, a nawet na stadionie podczas Euro 2012).
  • Paulina Kopestyńska – malarka, akwarelistka i rysowniczka z oryginalnym poczuciem humoru. Jest autorką serii obrazów „Nobliści – Polskie ślady”, przedstawiającej laureatów Nagrody Nobla z polskimi korzeniami.
  • Henryk Cebula – znany satyryk, rysownik i karykaturzysta. Ukończył ASP w Krakowie (wydział rzeźby), ale od lat zajmuje się rysunkiem satyrycznym. Debiutował już w 1974 roku, a jego prace ukazywały się m.in. w „Karuzeli”, „Szpilkach”, „Polityce” i „Wprost”.
  • Iwona Bolińska-Walendzik – zajmuje się grafiką warsztatową, autorka batików i witraży, animatorka kultury, współpracuje z galeriami i organizacjami artystycznymi.
  • Darek Dąbrowski – rysownik i ilustrator z Częstochowy, debiutował w 1994 roku, po przerwie powrócił w 2013 r. Ma na koncie liczne nagrody i wystawy w kraju i za granicą. Obecnie publikuje w międzynarodowych magazynach karykaturowych (np. Cartoon Movement). Jego rysunki satyryczne z przymrużeniem oka komentują życie codzienne i politykę.
  • Roberto Giudici (Włochy) – specjalny zagraniczny gość z Włoch. Ceniony ilustrator i satyryk, autor żywych karykatur z włoskim temperamentem.

W drugiej części dnia, rozpoczynającej się od godziny 17:00, odbędzie się Biesiada Rycerska program artystyczny połączona z kolacją ( dodatkowo płatna ), a od godziny 19:00 ponownie powrócą artyści rysownicy ze swoimi karykaturami na żywo. Goście będą mogli kontynuować dobrą zabawę przy świetnym humorze, poczęstunku i niezwykłej atmosferze historycznej.

Nie przegap tego wydarzenia! Zamek w Rynie już od wieków słynął z hucznych biesiad przy dobrych trunkach i jadle, a tym razem – dzięki wyjątkowej formule – goście będą jednocześnie śmiać się na pokazach karykaturzystów i słuchać opowieści o dawnych czasach.

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij