Legendarna Gościnność

Witamy w Hotelu ZAMEK RYN

pokażzdjęcia
Zwiń oferty

Zamki Państwa Krzyżackiego w Prusach - wystawa

Mieliśmy okazję zaprosić Państwa na wystawę, która prezentuje zamki, będące podstawą struktury państwa zakonnego w Prusach.

Krzyżacy, wraz ze związanymi z nimi biskupami i kanonikami, skuli podbite ziemie łańcuchem ceglanych twierdz, tworząc system warowny o skali niespotykanej dotąd w Europie. Zamki te pełniły rolę ośrodków władzy, administracji, wojskowości i gospodarki, a największe i najważniejsze z nich — komturskie — były także siedzibami konwentów zakonnych. Równorzędnym elementem tej struktury był podział administracyjny państwa, gdyż determinował kształt i wielkość warowni, które wznoszono według modeli-typów architektonicznych, dopasowanych do rangi i zakresu władzy rezydujących na tych zamkach urzędników krzyżackich — komturów, wójtów, prokuratorów, komorników oraz administratorów biskupich i kapitulnych.

System ten umożliwiał, wraz z profesjonalnym aparatem administracyjnym, niezwykle sprawne zarządzanie i zagospodarowywanie podbitych terenów oraz ich obronę. Przez ponad 150 lat (do klęski pod Grunwaldem) zbudowano imponujące władztwo i wzniesiono około 150 zamków — fundament władzy i zarazem symbol potęgi państwa zakonnego.

Wyjątkowa była nie tylko skala przedsięwzięcia, lecz i budulec — gdzie indziej budowano z kamienia, w Prusach zaś używano cegieł. Jednak najbardziej oryginalny jest wygląd tych budowli, charakteryzujący się surową i wyrafinowaną prostotą, i nadzwyczajną jednorodnością formy, konstrukcji i zdobienia architektonicznego. Zamki te są zjawiskiem cywilizacyjnym i kulturowym unikalnym w skali Europy, jedynym takim systemem warownym późnego średniowiecza, jednakże ciągle mało znanym i przez to niedocenianym. Mamy nadzieję, że prezentowany tutaj zespół zamków państwa krzyżackiego zajmie wkrótce należne mu miejsce w kulturze naszego kontynentu oraz znajdzie się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Wystawa prezentuje 60 najważniejszych warowni krzyżackich, biskupich i kapitulnych w ich dzisiejszym oraz pierwotnym wyglądzie, z całego ówczesnego państwa zakonnego w Prusach, w tym również z dzisiejszego obwodu kaliningradzkiego. W opisach, obok obecnej i dawnej nazwy miejscowości, podany jest typ architektoniczny zamku, jego przynależność administracyjna oraz rangi rezydujących tam urzędników wraz z odpowiednimi datami. Fotografiom zamków towarzyszą malarskie rekonstrukcje, wykonane w konwencji malarstwa średniowiecznego (namalowane specjalnie do książki „Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach”).

Opracowanie wystawy i fotografie: Mirosław Garniec
Malarskie rekonstrukcje zamków: Bożena Januszewska, Katarzyna Wolska

Wystawę można było obejrzeć w Hotelu ZAMEK RYN****, w sali Kapitularz Wielki


Wystawa prezentowana była również podczas I Międzynarodowej Konferencji - Zakon Krzyżacki (4-6 grudnia 2014 r.).

Hotel Zamek Ryn**** to unikalne miejsce na Mazurach, w ktorym każdy znajdzie coś dla siebie.

Zwiedzanie zamku
Kręgle w zbrojowni
Basen
ATRAKCJE W POBLIŻU
Golf
Na śniegu
Na wodzie
Na lądzie
Na niebie
Spa

Hotel Zamek Ryn**** znajduje się tam, gdzie bije serce Mazur, a wszechobecny duch historii sprawia, że czas staje w miejscu.

  • Lotnisko Mazury 1:00h / 78km
  • Gdańsk 3:10h / 250km
  • Warszawa 3:30h / 240km
  • Kraków 7:30h / 530km
  • Wrocław 7:30h / 590km
  • Poznań 5:50h / 420km
  • Białystok 2:30h / 170km
  • Kaliningrad 2:05h / 135 km
  • Mińsk 6:30h / 520km
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki.

OK, zamknij