Hotel Zamek Ryn
arrival
22
Sep 2023
departure
23
Sep 2023
buy voucher
Hotel Zamek Ryn
5 najpopularniejszych atrakcji turystycznych na Mazurach
  1. Main page
  2. Hotel
  3. Blog details

5 najpopularniejszych atrakcji turystycznych na Mazurach

Mazury to absolutnie unikatowy zakątek kraju - zarówno pod względem przyrodniczym, historycznym i kulturowym. Niezmiernie trudno wybrać zaledwie 5 atrakcji turystycznych. W istocie bowiem jest ich setki, jeśli nie tysiące! Niemniej gorąco zachęcamy do poznania stworzonej przez nas subiektywnej listy - te miejsca na pewno musisz odwiedzić!


1. Dla wielbicieli natury – Puszcza Borecka z Zagrodą Żubrów w Wolisku

Puszcza Borecka jest wyjątkowo atrakcyjnym zakątkiem Pojezierza Mazurskiego. Charakterystycznym elementem jej krajobrazu są nie tylko gęste lasy i malownicze jeziora, ale także liczne wzniesienia, z których najwyższe przekraczają wysokość 200 m n.p.m. Na obszarze puszczy wytyczono cztery leśne rezerwaty przyrody mające na celu chronić najcenniejszą miejscową faunę i florę. Na skraju puszczy, w miejscowości Wolisko, działa zagroda żubrów z tarasem widokowym. Warto wykorzystać możliwość podziwiania tych wspaniałych stworzeń, będąc w okolicy. Wrażenia będą niezapomniane!

Inne ciekawe miejsca, które skradną serca miłośników natury to m.in.: Las Miejski w Giżycku, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, Puszcza Piska.


2. Dla fanów sportów wodnych – Śniardwy i inne jeziora na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

Położone na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich Śniardwy są największym jeziorem w Polsce. Stwarza ono całe mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o aktywne spędzanie czasu zarówno na wodzie, jak i w jej najbliższej okolicy. Śniardwy to idealna lokalizacja dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił m.in. w windsurfingu. Wokół jeziora znajduje się wiele przystani żeglarskich oraz wypożyczalni sprzętu wodnego, takiego jak m.in. kajaki, rowerki wodne, skutery, łodzie, motorówki.

Akwen ten jest jednym z najbardziej uwielbianych nie tylko przez miłośników wodnego szaleństwa, ale także przez wędkarzy. Jeśli planujesz urlop z wędką, tutaj na pewno Ci się spodoba! Nie zawiodą się także osoby, które wodą podziwiać największe polskie jezioro z brzegu. Szlak wokół jeziora liczy ponad 100 km! Po drodze na wędrowców czekają m.in. rezerwaty przyrody.

W niewielkiej osadzie Łuknajno, położonej na przesmyku pomiędzy jeziorami Śniardwy i Łuknajno, znajduje się punkt widokowy, z którego roztaczają się wprost bajeczne widoki na jezioro i okolicę.

Oczywiście Mazury to nie tylko Śniardwy. W najbliższej okolicy znajduje się wiele innych doskonale zagospodarowanych pod względem turystycznym jezior. Należą do nich m.in. Jezioro Ryńskie i Tałty. Tak naprawdę tworzą one jedno jezioro, a ich granica jest umowna. Dzięki sieci kanałów z Jeziora Ryńskiego można dotrzeć na całe mnóstwo innych, zwiedzając przy tym wiele wspaniałych zakątków na lądzie.

Inne jeziora doskonale zagospodarowane turystycznie, idealne dla miłośników sportów wodnych to m.in.: Mikołajskie, Niegocin, Mamry, Bełdany.


3. Dla miłośników historii – Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen, zlokalizowana na przesmyku pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin w Giżycku, jest charakterystyczną budowlą obronną w kształcie gwiazdy. Wzniesiono ją w połowie XIX wieku. Od tego czasu pełniła różne funkcje – urządzono w niej m.in. szpital. Obecnie obiekt jest udostępniony do zwiedzania, wyznaczone są ciekawe ścieżki i ekspozycje muzealne. Na terenie twierdzy odbywają się też m.in. zloty motocykli i rekonstrukcje historyczne.

Inne ciekawe miejsca na Mazurach warte odwiedzenia: Muzeum Kultury Ludowej i Park Etnograficzny w Węgorzewie, Zamek w Rynie (Biesiady Rycerskie), Zamek w Reszlu, Święta Lipka.


4. Dla pasjonatów tajemnic – Wilczy Szaniec

Tak zwany Wilczy Szaniec, dawna kwatera główna Adolfa Hitlera, to miejsce wyjątkowo tajemnicze, owiane licznymi legendami. W skład kompleksu wchodzi kilkadziesiąt różnych budowli ukrytych w cieniu drzew lasu gierłoskiego - kilka kilometrów od Kętrzyna.

Na miejscu działa Ośrodek Edukacji Historyczno-Przyrodniczej Wilczy Szaniec. Kompleks można zwiedzać z przewodnikiem lub samodzielnie.

Inne ciekawe miejsca: owiana mrożącymi krew w żyłach legendami piramida w Rapie (grobowiec wzniesiony w 1811 roku), Mamerki - osada bez mieszkańców, z doskonale zachowanym kompleksem poniemieckich bunkrów z okresu II wojny światowej.


5. Dla entuzjastów wypoczynku i zabawy w gronie rodzinnym - Mazurolandia i Park Miniatur Warmii i Mazur

Mazurolandia i Park Miniatur Warmii i Mazur w Kętrzynie to miejsce wyjątkowe, w którym aktywnie i przyjemnie spędzą czas nie tylko najmłodsi! Poza fantastycznym parkiem miniatur, w którym przedstawiono kilkadziesiąt miniatur najbardziej rozpoznawalnych miejsc i obiektów Warmii i Mazur (np. wyżej wymieniona piramida w Rapie, Wilczy Szaniec, Twierdza Boyen w Giżycku, zamek w Malborku, bazylika w Świętej Lipce), w parku znajduje się wiele innych atrakcji. Należą do nich m.in.: Polana legend i baśni (miejsce, w którym w przystępny sposób można poznać historię regionu oraz spotkać żywe zwierzęta w zagrodach), Pokoje zagadek, Wioska Św. Mikołaja.


Inne ciekawe miejsca dla rodzin z dziećmi: Mrongoville Family Town w Mrągowie, Indiańska Wioska w Spytkowie (niedaleko Giżycka), ferma jeleniowatych w Kosewie Górnym nad jeziorem Kuc (należąca do Stacji Badawczej Instytutu Parazytologii PAN).

See on the map
Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close