Hotel Zamek Ryn
arrival
22
Sep 2023
departure
23
Sep 2023
buy voucher
Hotel Zamek Ryn
Wystawa malarska
  1. Main page
  2. Events
  3. Event details

Wystawa malarska "Blisko Natury"

Wystawa malarstwa Kasi i Mariusza Kałdowski pt. "Blisko Natury" 

Wystawę możemy oglądać w lobby konferencyjnym oraz sali Króla Władysława Jagiełło - prace można również zakupić

Kasia Kałdowski

Malarka i kurator wystaw, szkolona w londyńskim Central St. Martin’s School of Arts na wydziałach kuratora sztuki, ceramiki i tradycyjnych technik graficznych. Ukończyła też kursy grafiki tradycyjnej w Bromley College, Southend College i City Lit College.

Do 2014 roku tworzyła i wystawiała przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, gdzie spędziła większość swojego dorosłego życia. Obecnie też mieszka i tworzy na Warmii.

Brała udział już w ponad 70 wystawach, między innymi w słynnej galerii The Mall w Londynie.

Podczas pobytu w Wielkiej Brytanii była aktywnym członkiem kilku organizacji artystycznych, w tym APA (Zrzeszeniu Polskich Artystów Plastyków w Wielkiej Brytanii), gdzie zasłynęła jako kurator merytoryczny i mentor wystawy ‘Legacy’. Częścią tej wystawy był ogromny fryz „Stworzenie świata za Witkacym” namalowany przez 9 artystów zmotywowanych przez artystkę/kuratorkę. Fryz ten znajduje się aktualnie w zbiorach sztuki emigracyjnej na Uniwersytecie w Toruniu. Natomiast obrazy malarki można znaleźć w prywatnych zbiorach w Polsce i na świecie.

W swoich obrazach artystka eksperymentuje pomiędzy różnymi technikami, odpowiednimi do zamierzonego klimatu lub przesłanki obrazu.

Ważniejsze wystawy:

The Mall  Galleries, Londyn                                                       Ogród Botaniczny, Powsin, Warszawa  

La Galleria, Pall Mall, Londyn                                                    Teatr Jaracza, Olsztyn

 

Malvern Theatres, Malvern, Wielka Brytania                        Oranżeria Kultury, Lidzbark Warmiński

Muzeum Warmii i Mazur, Lidzbark Warmiński                     Galeria Triada, Gdańsk                                          

Galeria u Krasickiego, Hotel Krasicki, Lidzbark Warminski

  

 

Mariusz Kałdowski

W 1987 ukończył  Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1996 mieszka, tworzy i wystawia w Wielkiej Brytanii. Od 2002 - 2013 był artystą rezydentem w londyńskim Regent Parku, a od 2009 roku do teraz pracuje z brytyjskim powiernictwem narodowym National Trust, jako ich artysta malarz na region południowo-wschodniej Anglii.

Był wielokrotnie nagradzany, w tym pierwsze miejsce i nagroda redaktora The Artist Magazine w 2006, jak i nagrody ufundowane przez Windsor & Newton, Pro Arte, Caran D’ache i Royal Talens i inne. W angielskich galeriach, z którymi współpracuje od lat był parokrotnie wybieranym artystą roku.

Artysta także tworzy ogromne fryzy do muzyki klasycznej. Największy to 22. metrowy fryz zatytułowany „Cztery pory roku, cztery pory życia”, który jest jego interpretacją koncertu A. Vivaldiego. Następnie stworzył fryz do muzyki Piazzolli, tryptyk Chopinowski, fryz do muzyki Mussorgskiego, Brittena i wiele innych. Obrazy te były pokazywane podczas wielu koncertów m.in. Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia „Amadeus”. Wielu muzyków w Polsce i za granicą grywało z obrazami Mariusza w tle min: P. Paleczny, K. Kenner, R. Blechacz, P. Wakarecy, K. Kulka, Kwartet Prima Vista, B. Drążkowska, I. Buchowska, A. Panasiuk, Mischa Maisky.

Stworzył kolekcję portretów wybitnych polaków końca XX wieku. Namalował ponad 40 portretów polskiej emigracji londyńskiej. Oprócz tego maluje portrety ludzi jego inspirujących, z ważniejszych można wymienić portret: Sir A. Panufnika, F. Topolskiego, F. Bacona, L. Freuda, B. Brittena, R. Vaughan Williamsa, G.Goulda, Y.Menuhina. Maluje także portrety na zamówienie - był między innymi ‘nadwornym’ portrecistą rodziny Olsen (właścicieli linii oceanicznych Fred Olsen Cruise Liners).

 

Miał ponad 300 wystaw, w tym ponad 100 solo.

Pomimo, że nadal wystawia i mieszka w Wielkiej Brytanii, to od 2014 roku często przebywa w swojej pracowni na Warmii.

 

Ważniejsze wystawy:

Barbican Center. Londyn       St David's Hall, Cardiff                Gallery 27, Cork St, Londyn

Menier Gallery. Londyn          Bankside Gallery, Londyn          The Museum of Lancashire, Preston     

Riverside Studio, Londyn       La Galleria, Pall Mall, Londyn    Pałac Sztuki, Kraków

BWA, Kraków                          Judaica Gallery, Kraków

 

See on the map
Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close