Hotel Zamek Ryn
przyjazd
06
gru 2021
wyjazd
07
gru 2021
kup voucher
Hotel Zamek Ryn
  1. Strona główna
  2. SPA
  3. Wahadło Foucault

Wahadło Foucault

Rzecz nieprawdopodobna jest najbardziej podobna do cudu” (Umberto Eco: „Il pendolo di Foucault”)

Wahadło Foucaulta to przyrząd służący do ilustrowania ruchu obrotowego Ziemi. Francuski fizyk J. B. L. Foucault, od nazwiska którego pochodzi jego nazwa,  jako pierwszy przeprowadził doświadczenie wykazujące, że płaszczyzna wahań dokonuje wolnego obrotu w kierunku ze wschodu na zachód względem powierzchni Ziemi.

Wykazał zatem, iż nasza planeta musi się obracać. Wahadło swobodnie zawieszone nad biegunem ziemskim stale zmienia kierunek wahań, wykazując w ten sposób istnienie ruchu obrotowego Ziemi. Na mniejszych szerokościach geograficznych (jak w przypadku lokalizacji Zamku w Rynie) zmiana kierunku wahań następuje wolniej niż na biegunie geograficznym Ziemi.  Pierwsze wahadło J.B.L. Foucault zademonstrował w lutym 1851 roku w Paryskim Obserwatorium Astronomicznym. Szersza publiczna prezentacja odbyła się niewiele później w Panteonie w Paryżu.

Od tamtego czasu wahadła Foucaulta były wieszane w miejscach wyjątkowych i ważnych dla kultury.

Tak też jest w przypadku wahadła Foucaulta Hotelu ZAMEK RYN****, w którym zmianę ruchu płaszczyzny Ziemi można zaobserwować dzięki zmianie kolorów wskaźników

(co 1/32 okresu, czyli około 40 minut). Sam fakt obserwowania wahadła Foucaulta ma działanie odprężające i stanowi wstęp do relaksu i nadzwyczajnych doznań w Centrum Redukcji Stresu nowego SPA Księżnej Anny .

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij