Hotel Zamek Ryn
przyjazd
09
lip 2020
wyjazd
10
lip 2020
kup voucher
Hotel Zamek Ryn
Wielki Mistrz Bruno Platter w Ryńskim Zamku
  1. Strona główna
  2. Wydarzenia
  3. Szczegóły wydarzenia

Wielki Mistrz Bruno Platter w Ryńskim Zamku

W dniach 5-6 lipca 2010 roku do Ryńskiego Zamku zawitał Gość niezwykły i niecodzienny – Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego dr Bruno Platter z Wiednia. Jest on siedemdziesiątym Wielkim Mistrzem. Poprzednia wizyta w Rynie najwyższego urzędującego dostojnika Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie - 22. Wielkiego Mistrza Winricha von Kniprode - miała miejsce na jesieni… 1379 roku, a więc w czasach, gdy budowa zamku wciąż trwała. Dr Bruno Platter to więc pierwszy Mistrz Zakonu, który wizytował zamek gotowy.

Obecny Wielki Mistrz, który jest jednocześnie biskupem i opatem, zamieszkał w komnacie, a raczej apartamencie komtura. Mimo zbieżności w czasie dr Platter nie przybył na obchody 600-lecia Bitwy Pod Grunwaldem, ale w związku z 800. rocznicą urodzin biskupa Anzelma, który jako pierwszy i jedyny biskup warmiński był Krzyżakiem. Dr Platterowi, który odwiedził Ryn na zaproszenie Andrzeja Dowgiałły, właściciela Grupy Anders i zamku, obiekt w obecnym kształcie bardzo się spodobał – szczególnie w części eksponującej historyczną tkankę budowli.


Do zakonu, którego siedziba mieści się w Wiedniu, należy obecnie 87 braci i 154 siostry zakonne oraz około 750 familiarów (osoby świeckie, rycerze honorowi). Familiarami byli m.in. Otto von Habsburg i książę Liechtensteinu Franciszek Józef II. Zgromadzenie ma swoje domy także w Niemczech, Włoszech, Słowenii, Czechach, Słowacji, Belgii i Holandii. Zakon prowadzi pracę duszpasterską, placówki służby zdrowia, domy starców i domy dziecka.
 

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij