Hotel Zamek Ryn
przyjazd
06
sie 2020
wyjazd
07
sie 2020
kup voucher
Hotel Zamek Ryn
Festiwal Kultury Średniowiecza Masuria 2014
  1. Strona główna
  2. Wydarzenia
  3. Szczegóły wydarzenia

Festiwal Kultury Średniowiecza Masuria 2014

Piękne stroje, niesamowite pokazy, jarmark... a wszystko w klimacie Średniowiecza.

W sobotę 9 sierpnia odbył się w Rynie Festiwal Kultury Średniowiecza Masuria 2 „Ryn przez wieki”. Organizatorem wydarzenia był Burmistrz Miasta i Gminy Ryn przy współpracy z Hotelem Zamek Ryn i RCK. Pogoda tego dnia była wspaniała, piękne słońce i niemal bezchmurne niebo. Impreza tradycyjnie już rozpoczęła się w samo południe od historycznej i barwnej parady ulicami miasta, która wyruszyła spod Zamku.

Wzięli w niej udział: Orkiestra Wojskowa z Elbląga, bractwa rycerskie (ok 140 rycerzy, w tym 26 rycerzy konnych), mieszkańcy oraz wszyscy chętni. W trakcie parady armaty poszły w ruch i kilka razy wystrzeliły na wiwat. Następnie na Mateuszku (plac u podnóża Zamku) rozpoczęła się kolejna część Festiwalu. Najpierw orkiestra wojskowa wykonała krótki koncert, następnie zaprezentowano techniki walki wojsk Polskich od X do XIX wieku. Przeprowadzono również konkurs na strój historyczny „Moda przez wieki”. Główną nagrodę pobyt w Hotelu Zamek Gniew wygrało rodzeństwo Madzia, Maja i ich braciszek z Katowic.

Tłumy ludzi przyciągnął Jarmark średniowieczny. Wszyscy chętni mogli wybić tam swoją średniowieczną monetę przy namiocie mincerza, przywdziać rycerską zbroję, nauczyć się fechtunku, czy też wykuć coś u płatnerza. Można było nabyć wiele regionalnych smakołyków, wspaniałe rękodzieła, zwykle niedostępne w sklepach.

Kolejnym punktem były Turnieje Rycerskie pieszy oraz konny o „Miecz Burmistrza Rynu”. Najlepszym rycerzem okazał się Kamil Boris z Chorągwi Zaciężnej Apis z Gniewu, zaś konno najlepiej jeździł Andrzej Drygała herbu Jastrzębiec.
Po zakończeniu programu historycznego Festiwal przeniósł się do amfiteatru. Zespół White Garden, za sprawą granej muzyki przeniósł widownię w czasy średniowieczne.

Punktem kulminacyjnym wydarzenia było widowisko historyczno-batalistyczne zatytułowane „Misja pruska św. Brunona z Kwerfurtu”. Amfiteatr zapełnił się prawie do ostatniego miejsca. Widowni z pewnością przedstawienie się podobało, co miało wyraz w gromkich oklaskach.Na zakończenie odbył się pokaz fireshow czyli taniec z ogniem.

W Festiwalu wzięły udział: Chorągiew Zaciężna Apis z Gniewu, Bractwo Rycerskie Ziemi Zakroczymskiej, Prywatny Zaciąg Imć Franciszka Bromberga z Bydgoszczy, Chorągiew Rycerska ze  Słupna, Chorągiew Rycerska Herbu Jastrzębiec, Chorągiew Rycerska Stajnia Tarpan, Chorągiew Komturii Radzyńskiej.

/źródło: www.miastoryn.pl/

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij