Hotel Zamek Ryn
przyjazd
04
sie 2020
wyjazd
05
sie 2020
kup voucher
Hotel Zamek Ryn
Koncert muzyki dawnej oraz tańca średniowiecznego
  1. Strona główna
  2. Wydarzenia
  3. Szczegóły wydarzenia

Koncert muzyki dawnej oraz tańca średniowiecznego

10 i 11 sierpnia 2018

Joculatores Dei Trubadurzy Chrystusa Pana

Pielgrzymka przez tradycję średniowiecznej pieśni religijnej
- Dedykowana św. Franciszkowi z Asyżu –


Piątek 10 sierpnia, godz. 20, Dziedziniec, wstęp wolny

Pielgrzymka przez tradycję średniowiecznej pieśni religijnej dedykowana św. Franciszkowi z Asyżu.
Pieśni trubadurów i Minnesingerów, włoskie laudy franciszkańskie, cantigas de Santa Maria, pieśni Meistersingerów, pieśni polskie z tradycji bernardyńskiej, pieśni lirnickie z żywej tradycji

Po koncercie i krótkiej przerwie, ok. 22:00 - TAŃCE TRADYCYJNE I HISTORYCZNE
Warsztaty archaicznych, tradycyjnych tańców korowodowych i nie tylko, z różnych stron Europy. Proste kroki i wspólny puls pozwalają się włączyć każdemu, młodym i starym, nawet tym, którzy nie uważają się za tancerzy. I oczywiście z przygrywaniem żywej kapeli.


Sobota 11 sierpnia, godz. 11.00, Dziedziniec, wstęp wolny.

Żywa muzyka, średniowieczna i tradycyjna, pieśni opowieści - lirników czy trubadurów i melodie instrumentalne blisko ludzi. Tak, jak bywało kiedyś. Muzykanci przysiadają gdzieś. Z doświadczenia wiemy, że muzyka i instrumenty przyciągają ludzi jak nektar pszczoły. Jak w dawnych czasach pieśni - historie – z wsi, miasteczek, zamków i jarmarków; pieśni o cudach. Wyszukane w starych księgach i zasłyszane i zebrane w podróżach. Żywa muzyka zawsze w interakcji z publicznością.


SCHOLA WĘGAJTY jako zespół działający w ramach Stowarzyszenia „Węgajty” niedaleko Olsztyna powstała w styczniu 1994 roku. Tworzą go śpiewacy, aktorzy, muzycy, plastycy, teatrolodzy i muzykolodzy pochodzący z 6 krajów europejskich. Schola zajmuje się rekonstrukcją średniowiecznych dramatów liturgicznych, prezentacjami muzyczno-teatralnymi, badaniami nad tradycjami śpiewu liturgicznego i sakralnego, antropologią kultury oraz edukacją i animacją teatralną, muzyczną i plastyczną.
Od ponad 22 lat opracowuje i wykonuje najstarsze europejskie zabytki literacko –muzyczno -dramatyczne (rękopisy polskie, francuskie, włoskie, niemieckie). Ma w swoim dorobku i repertuarze 7 łacińskich średniowiecznych dramatów liturgicznych stanowiących kanon tego gatunku, które były prezentowane w wielu krajach Europy oraz głównych ośrodkach kraju. Poprzez połączenie twórczych sił i doświadczeń aktorów, śpiewaków, instrumentalistów, teatrologów, antropologów, plastyków, językoznawców, liturgistów i przedstawicieli innych komplementarnych dziedzin, zespół wypracował unikalny i rozpoznawalny idiom wykonawczy i stylistyczny oparty na archaicznych i tradycyjnych technikach warsztatu muzyczno-teatralnego.
Wykonywane przez Scholę dramaty liturgiczne można zgrupować w kręgi tematyczne: bożonarodzeniowy – Ordo Stellae, wielkopostny – Planctus Mariae i Ludus Passionis, wielkanocny – Ludus Paschalis, starotestamentowy – Ludus Danielis, maryjny Ordo Annuntiatione oraz Cuda św. Mikołaja – Miracula Sancti Nicolai.
Schola prowadzi od szeregu lat badania terenowe nad tradycją pieśni i obrzędów w formie wypraw i rekonesansów niemal w całej Europie. Programy koncertowe odwołujące się do tych tradycji to: Joculatores Dei , Kanty i psalmy, Okcydent - orient oraz Zamek Warmia. Dom Tańca to program tańców instrumentalnych, cykl warsztatów i biesiad tanecznych wprowadzający świeckie aspekty archaicznych kultur, dopełniając i równoważąc wątki sakralne. W 2010 roku na zamku w Olsztynie miała miejsce premiera spektaklu muzycznego Gra o Świętym Franciszku. 
W 2016 roku w Cerkwii Pokrowskiej w Bielsku Podlaskim miało miejsce premierowe wykonanie bizantyjskiego hymnu Św. Romana Melodosa - Kondakionu O nawróconej.


Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij